Cirkev uznala platnosť procesu Božej služobnice Léonie Martinovej – sestry sv. Terezky

Francúzsko 20. mája – Francúzska diecéza Bayeux Lisieux tento týždeň oznámila, že Kongregácia pre kauzy svätých uznala platnosť diecézneho procesu Božej služobnice Léonie Martinovej, sestry sv. Terézie z Lisieux a dcéry svätých Ľudovíta a Zélie Martinových. Preskúmanie jej čností umožňuje vyhlásiť ju za ctihodnú, informoval hovorca diecézy Bayeux Lisieux Laurent Berthout.

Diecézny proces trval päť rokov a skončil sa 22. februára 2020 v kláštore Navštívenia Panny Márie v Caen. Dokumenty diecézneho procesu blahorečenia a kanonizácie Božej služobnice Léonie Martinovej odovzdal 10. marca 2020  Mons. Jean-Claude Boulanger, biskup diecézy Bayeux a Lisieux, napriek obavám vyvolaným epidémiou koronavírusu,  Kongregácii pre kauzy svätých. Sprevádzali ho otec Antonio Sangalli a otec Olivier Ruffray, postulátor kauzy.

Spis obsahoval 31 870 strán formátu A4.  Po procese overovania postupov a jeho schválenia, ktoré sa teraz uskutočnilo, sa začne rímske skúmanie, druhá etapa procesu blahorečenia.

Telo Božej služobnice sestry Léonii je uložené v kaplnke kláštora Navštívenia Panny Márie v Cean. Počas diecézneho procesu musela byť jej rakva otvorená a jej telo sa našlo takmer neporušené. Potom, čo jej rodičia Ľudovít a Zélia boli svätorečení v roku 2015, mohla by byť Léonia uznaná za ctihodnú, aby mohol jej proces blahorečenia, ako štvrtého člena tejto požehnanej rodiny, pokračovať.

Na ceste k blahorečeniu bude potrebné uznať zázrak na jej príhovor a aby bola uznaná jej svätosť ďalší zázrak. V týchto dňoch sme si práve pripomenuli výročie kanonizácie sv. Terezky z Lisieux, ktoré sa konalo v Ríme pápežom Piom XI. dňa 17. 5. 1925. Božia služobnica Leóna sa považuje sa za prvú žiačku svätej Terezky.